Psychoterapia przez internet?
Pomoc psychologiczna za pośrednictwem Internetu może być świadczona na wiele różnych sposobów. Tym, co obecnie wydaje się najbardziej popularne i najczęściej kojarzone z pomocą psychologiczną online, jest bez wątpienia kontakt za pośrednictwem komunikatorów typu Skype. To jednak niejedyna forma tego rodzaju pomocy.
Na samym początku, gdy Internet zaczął być wykorzystywany do niesienia pomocy psychologicznej, specjaliści kontaktowali się ze swoimi klientami/pacjentami poprzez e-maile czy komunikatory typu Gadu-Gadu. Kontakt taki miał charakter konsultacyjny czy wsparciowy. Popularne były też różnego rodzaju fora internetowe moderowane przez specjalistów lub czaty. Nie mówiono wówczas o terapii przez Internet. To jednak zaczęło się zmieniać. Obecnie psychoterapia za pomocą Internetu jest powszechnie dostępna. Stanowi też często – szczególnie dla osób z małych miejscowości, gdzie trudniejszy jest dostęp do pomocy online, czy osób mieszkających zagranicą, dla których korzystanie z terapii w obcym języku byłoby zbyt dużym wyzwaniem – jedną z nielicznych szans na kontakt z profesjonalistą.Terapia online – wady i zalety tej formy pomocy
Do niewątpliwych zalety korzystania z psychoterapii przez Internet należy zapewne zaliczyć większą elastyczność i dostępność terapeutów niż jest to w przypadku spotkań w gabinecie. Terapia online to również oszczędność czasu – umawiając się na kontakt przez komunikator, nie traci się czasu na dojazd do specjalisty. Terapia online bywa łatwiejsza dla niektórych osób niż kontakt bezpośredni – dotyczy to szczególnie, które po pomoc zgłaszają się z powodu trudnych doświadczeń przemocowych. Opowiedzenie o na przykład przemocy seksualnej komuś, kogo się nie widzi (kontaktując się przez komunikator internetowy można wyłączyć kamerę), jest dla wielu osób łatwiejsze. Internet pomaga w przełamaniu wstydu i lęku.
Wadami terapii online może być to samo, co w innych okolicznościach, stanowi o zaletach – a mianowicie: brak bezpośredniego kontaktu czy brak możliwości poruszania się w przestrzeni. Niektóre interwencje terapeutyczne nie mogą być z tego powodu wykonane. Przykładem może być poznawczo-behawioralna terapia zaburzeń lękowych, która przewiduje wykonywanie eksperymentów, dzięki którym pacjent może doświadczyć lęku w towarzystwie terapeuty (często te eksperymenty są wykonywane poza gabinetem terapeuty). Innym przykładem mogą być techniki terapii schematu, w której często pracuje się z krzesłami – pacjent w trakcie sesji przesiada się pomiędzy różnymi krzesłami, które odzwierciedlają różne jego części. Ten typ pracy nie jest możliwy do wykonania, gdy terapia odbywa się za pośrednictwem Internetu. Ograniczenia te nie oznaczają jednak, że w ogóle pomoc terapeutyczna dla osób np. z zaburzeniami lękowymi nie może się odbywać online – wymaga ona więcej kreatywności ze strony terapeuty, zaś pacjent winien być poinformowany dokładnie o możliwościach leczenia i pewnych ograniczeniach wynikających z formy kontaktu.
O sukcesie terapii przez Internet – bardziej niż plusy i minusy tej formy kontaktu – wydaje się decydować decyzja pacjenta o chęci skorzystania z takiego akurat kontaktu oraz chęć i mobilizacja terapeuty do tego, by pewne niedostatki tej formy relacji w sposób kreatywny pokonywać. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy Internet jest dla Ciebie dobrym miejscem do skorzystania z pomocy psychologicznej, pozwól sobie na podjęcie próby. Gdy okaże się ona nietrafiona – zrezygnujesz. Jeśli nie spróbujesz – będziesz żył w niewiedzy.
Tekst pochodzi z bloga: http://www.magdalena-staniek.pl/psychoterapia-przez-internet.html
Psychoterapeuta Magdalena Stanek