Często pierwsza wizyta u psychoterapeuty jest dla Pacjenta bardzo stresującym wydarzeniem. Pacjenci starają się jak najdokładniej ułożyć sobie w głowie przebieg całej wizyty. Nie jest to zabieg konieczny ponieważ psycholog poprowadzi spotkanie tak aby dowiedzieć się najważniejszych pod kątem diagnozy aspektów Twojego życia.
Jak przebiega spotkanie?
Początek spotkania to rozpoznanie problemu z jakim przychodzisz, ważne byś opowiedział o tym co Cie trapi w jak najprostszy sposób, szczególną uwagę zwróć na emocje towarzyszące przeżywaniu Twojego problemu. Najczęściej pacjenci skupiają się nadmiernie na szczegółowej narracji pomijając aspekt uczuć, co znacząco utrudnia rozpoznanie problemu. Twoja opowieść nie musi być idealna i uporządkowana. Najważniejsze byś odpowiadał szczerze i możliwie w jak najprostszy sposób na pytania terapeuty, abyś skupił się na tym jakie emocje towarzyszą twoim problemom. Terapeuta opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu wie jak najlepiej poprowadzić z Tobą rozmowę, tak aby możliwie jak najszybciej ustalić plan działania, który pozwoli pomóc Ci przepracować Twoje problemy.
W dalszej części spotkania psycholog przeprowadzi z Tobą wywiad kliniczny którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat Twojej sytuacji życiowej. Padną pytania o rodzinę, kontakty społeczne, sytuacje zawodową czy też edukacyjną, a także o dzieciństwo. Często pacjenci dziwią się po co psycholog porusza takie tematy. Jest to bardzo istotny aspekt. Musisz pamiętać że Twoja osobowość, Twoje cechy charakteru wynikają między innymi z doświadczeń życiowych, niezwykle istotne jest więc poznanie zarówno Twojej aktualnej sytuacji życiowej jak i warunków w jakich dorastałeś oraz Twoich przeszłych doświadczeń.
Ostatnia część wizyty to ustalenie planu działania. Terapeuta zaproponuje Ci rodzaj leczenia, może także zlecić wykonanie dodatkowej diagnostyki. Dokładna diagnostyka przed podjęciem leczenia jest bardzo ważnym elementem terapii ponieważ warunkuje dobór odpowiednich technik psychoterapeutycznych, a więc znacząco wpływa na proces leczenia.
Czego możesz się spodziewać po pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta służy ustaleniu celów terapii oraz znalezienia sposobu pracy nad problemem. Czasami na pierwszej wizycie psycholog zaleca diagnostykę w celu lepszego rozplanowania terapii.
Psychoterapeuta certyfikowany Aleksandra Tyszka