[rev_slider alias=”czytelnia”]

Czym jest psychoterapia?

Co to jest psychoterapia? Psychoterapia jest specjalistyczną metodą leczenia polegającą na celowym i zaplanowanym stosowaniu oddziaływań psychologicznych. Psychoterapię stosuje się w przypadku chorób i zaburzeń, które mają podłoże psychologiczne. Przykładem wskazań do

Pierwsza wizyta?

Często pierwsza wizyta u psychoterapeuty jest dla Pacjenta bardzo stresującym wydarzeniem. Pacjenci starają się jak najdokładniej ułożyć sobie w głowie przebieg całej wizyty. Nie jest to zabieg konieczny ponieważ psycholog poprowadzi spotkanie tak aby dowiedzieć się najważniejszych pod kątem diagnozy…

Psychologia ewolucyjna

Człowiek rozumny (homo sapiens) istnieje około 200 tys. lat. I chociaż wydawałoby się, że my – ludzie współcześni całkowicie różnimy się od tych istot sprzed tysięcy lat, to nadal bardzo wiele nas łączy, wiele pozostało w nas i naszej biologii….

Terapia po śmierci bliskiej osoby

Człowiek idąc przez życie podejmuje wiele działań – uczy się, pracuje, realizuje swoje marzenia; tworzy wiele relacji – przyjaźnie, zobowiązania, zakłada rodzinę. Wszystko dzieje się, ma swój rytm, aż tu nagle bez żadnego ostrzeżenia pojawia się choroba, wypadek, śmierć. Wszystko,…

Wizyta u seksuologa

Seksuolog Katowice – Udając się do seksuologa, warto pochylić się nad własnymi potrzebami i rozważyć oczekiwane rezultaty – pozwoli to nam ukierunkować wybór specjalisty, do którego chcemy się wybrać. Seksuologiem może być bowiem lekarz, jak i psycholog (psychoterapeuta). Wizyta u…

Psycholog a psychoterapeuta?

Kim jest psycholog? Psycholog to osoba która skończyła studia psychologiczne, posiada uprawnienia do świadczenia usług z zakresu pomocy psychologicznej oraz diagnozy psychometrycznej (za pomocą testów). Co ważne tylko osoba posiadająca wykształcenie psychologicznej posiada uprawnienia

Psychoterapia przez internet

Psychoterapia przez internet? Pomoc psychologiczna za pośrednictwem Internetu może być świadczona na wiele różnych sposobów. Tym, co obecnie wydaje się najbardziej popularne i najczęściej kojarzone z pomocą psychologiczną online, jest bez wątpienia kontakt za pośrednictwem komunikatorów typu

Objawy nerwicy

Sprawdź czy zauważasz i siebie symptomy zaburzeń lękowych Lęk lub napięcie stale towarzyszące napięcie niepokój lęk wolno-płynący (bez wyraźnej przyczyny) Zamartwianie się martwienie się zajmuje Ci więcej niż 2-3 godziny masz myśli natrętne czasem lęk przed chorobą psychiczną gdy skończysz…

Psychoterapia par w nurcie psychodynamicznym

Psychoterapia par w nurcie psychodynamicznym Terapia par jest obecnie jedną z wielu form pomocy terapeutycznej – żyjąc praktycznie nieustannie w relacjach z innymi ludźmi gdzie indziej tak wyraźnie dostrzec można trudności prowokujące do refleksji nad sobą, jak nie w nieodłącznym…

Praca terapeutyczna z marzeniami sennymi

Sen – uniwersalny, obecny w życiu każdego człowieka, nie był długo doceniany, dopóki nauka nie nadała mu znaczenia. Można czerpać z niego właśnie w pracy terapeutycznej. We śnie można doszukiwać się obrazu najgłębszych zakamarków nieświadomości. Żeby zrozumieć znaczenie snów w…

Terapia zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W zależności od przyjętej klasyfikacji diagnostycznej wyróżniamy kilka rodzajów zaburzeń, jednak wszystkie łączy wyraźne podobieństwo, polegające na nadawaniu bardzo dużego znaczenia figurze, wadze oraz ich kontroli i opieraniu na tym poczucia własnej…

Rola nieświadomości w psychoterapii psychodynamicznej

Model myślenia psychodynamicznego to taka koncepcja psychoterapii w której kluczowe jest dostrzeżenie nieświadomych konfliktów. Zachowania oraz objawy rozumiane są tutaj jako odzwierciedlenie nieświadomych procesów psychicznych jednostki.

Diagnoza ? Czy to potrzebne?

Diagnoza ? Czy to potrzebne? Po pierwszej wizycie psycholog może skierować Cię na wizytę diagnostyczną. Zastanawiasz się w jakim celu? Chociaż proces leczenia w psychologi wygląda z perspektywy pacjenta inaczej niż leczenie medyczne, bazujemy dokładnie na tych samych założeniach. Proces…

W sieci strachu – zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe. Emocje towarzyszą nam w każdym momencie życia, wpływają na nasze zachowanie, są odpowiedzią na dziejące się wydarzenia. Spośród nich wyróżniamy emocje podstawowe, do których należą: radość, smutek, złość, wstręt, strach,

Lęk społeczny

Każdemu zdarza się odczuwać lęk społeczny szczególnie wśród nowo poznanych osób. Obawa o to jak zostaniemy odebrani i oceniani jest powszechna. Umiarkowane nasilenie tego zjawiska jest naturalne i nam służy.Zbyt silny niepokój o swój wizerunek w oczach innych może zaburzyć…

Depresja

Depresja nie jest fanaberią, użalaniem się nad sobą czy modą, jest chorobą i ważne, by mówić o tym głośno. Jeśli w trudnej sytuacji życiowej reagujemy smutkiem lub lękiem, to jest to reakcja adekwatna do tego, co przeżywamy. Zdarza się jednak,…