Kim jest psycholog?
Psycholog to osoba która skończyła studia psychologiczne, posiada uprawnienia do świadczenia usług z zakresu pomocy psychologicznej oraz diagnozy psychometrycznej (za pomocą testów). Co ważne tylko osoba posiadająca wykształcenie psychologicznej posiada uprawnienia do wykonywania diagnostyki psychologicznej.
Psycholog może świadczyć usługi w poradniach, firmach marketingowych, sadach, szkołach etc. Tak więc nie każdy psycholog zajmuje się pomocą psychologiczną. Ważnym aspektem dla osób wybierających się na psychoterapię jest to ,że psycholog bez dodatkowego całościowego szkolenia nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Może natomiast świadczyć usługi z zakresu wsparcia psychologicznego, poradnictwa lub interwencji kryzysowej, a także poradnictwa zawodowego.
Kim jest psychoterapeuta?
Jest to osoba która skończyła studia magisterskie oraz dodatkowe czteroletnie szkolenie w jednym z powszechnie uznawanych nurtów psychoterapii, zakończone uzyskaniem certyfikatu psychoterapeuty. Jest to definicja robocza – w Polsce na chwile obecną nie ma ustawy o zawodzie psychoterapeuty. Oznacza to, że obowiązuje duża swoboda prawna i w zasadzie każdy może otworzyć gabinet i prowadzić terapię niekoniecznie posiadając w tym kierunku wykształcenie. Stąd warto zweryfikować specjalistę do którego zapisujemy się na terapię. W praktyce osoby będące podczas czteroletniego szkolenia pozostają pod opieką starszego stażem psychoterapeuty, który weryfikuje ich pracę, mogą więc bezpiecznie prowadzić pracę z pacjentem. Niezwykle ważną kwestią warunkującą bezpieczeństwo procesu psychoterapii dla pacjenta jest superwizja , czyli praca z doświadczony psychoterapeutą, który weryfikuje i wzbogaca warsztat swojego „ucznia”, pomaga także rozwikłać wątpliwości etyczne.
Psychoterapeuta certyfikowany Aleksandra Tyszka